přeskočit k navigaci »

Tady jsem Úvod > O Karlových Varech > Historie a současnost

Historie a současnost Karlových Varů

 

Karlovy Vary a pověst o jejich založení

V srdci Evropy, na západě Čech, mezi Krušnými horami a Slavkovským lesem, se ve 14. století často proháněl český král Karel IV. na koni. Jeho družina jednou prý objevila díky náhodě horký pramen, kterému záhy přiřkl císař léčivou moc. O té se totiž sám na vlastní kůži přesvědčil. Díky vodě z pramene vyléčil svou zraněnou nohu. Podle pověsti nechal kolem zázračného pramene postavit město, které dodnes díky zřídlům vzkvétá a těší se slávě daleko za hranicemi naší země.

Historie

„Vivat Caroli“

Město vzniklo v 2. polovině 14. století pod taktovkou krále Karla IV. Větší stavební i lázeňský rozkvět však zaznamenalo až o 200 let později. V 17. století čelily Karlovy Vary útrapám spojených s třicetiletou válkou i živelným pohromám. Město se ale rychle vyrovnalo s následky katastrof a mohlo pokračovat v lázeňském, architektonickém a kulturním rozvoji. Postupem času se lázně stávaly stále oblíbenějšími. Hodně k tomu přispěl i fakt, že se sem jezdila léčit bohatá šlechta. Nejvýznamnějším karlovarským pacientem 18. století byl bezesporu ruský car Petr Veliký.

O vzhled města se postarala především secese 19. století

S rozvojem lázní začaly vznikat nové společenské a účelové stavby. Počátkem 18. století byl postaven první veřejný lázeňský dům (Mlýnské lázně) a také barokní kostel sv. Máří Magdalény. Další, především secesní výstavba následovala v 2. polovině 19. století, kdy vznikly Mlýnská a Vřídelní kolonáda, Císařské lázně nebo budova dnešního divadla. Některé stavby byly financovány ze zisků z prodeje vřídelní soli nebo lázeňských tax, jiné ze štědrých příspěvků zahraničních mecenášů.
Více o Karlovarských památkách »

Sláva lázní rostla i díky návštěvám slavných osobností

Karlovy Vary byly stále častěji dějištěm významných sešlostí. Lázně navštěvovaly vědecké, politické a umělecké špičky 19. století jako Beethoven, Franz Josef I., Dobrovský, Paganini, Chopin, Mozart, Gogol, Tyl, Barrande, Purkyně, Freud a mnoho dalších. Téměř po každém významném hostovi je něco pojmenované. Buď mu byl zbudován pomník, nebo se po něm nazývá alespoň lesní pěšina. Karlovy Vary jsou ale oblíbeny i u novodobých VIP. Pravidelně se tu objevují hvězdy jako Jude Law,  Antonio Banderas, John Malkovich, Robert De Niro, Renée Zellweger a další.

Lázně musely svou pověst budovat několikrát téměř od nuly

Počátkem 20. století byly Karlovy Vary nejslavnějším lázeňským městem Evropy. Obě světové války však snížily návštěvnost na zlomek té předválečné. Po válce se ze svobody Karlovy Vary dlouho neradovaly. V roce 1948 byly zestátněny lázeňské zdroje a sanatoria. Klientela se omezila především na občany zemí bývalého Sovětského svazu. Až po sametové revoluci (1989) se do Karlových Varů začali vracet i západní turisté. Od té doby opět návštěvnost lázní roste.
Více o historii lázní a lázeňské léčby »

Současnost

Lázně, sport a kultura

Dnes jsou Karlovy Vary vyhledávanou turistickou destinací. Celoroční přízni českých i zahraničních hostů se těší desítky lázeňských hotelů, penzionů, samostatných lázeňských provozů, wellness center atd.
Nabídka lázeňských hotelů a dalšího ubytování »

Turisté, kteří sem nejedou za lázeňskými službami, mohou využít pestré palety sportovních a kulturních aktivit, které Karlovy Vary nabízí. Velkým magnetem bývá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, pořádaný na začátku července.

Karlovy Vary jsou přímo nabity akcemi a to hlavně v lázeňské sezóně. Pořádá se zde mnoho koncertů moderní, vážné i folkové hudby, divadelních představení apod. Ze sportu jsou to například dostihy, golfové turnaje, triathlon a mnoho dalších událostí. Některé z těchto akcí se mohou pochlubit bohatým doprovodným programem, který je velmi oblíben u karlovarského obyvatelstva i turistů.
Nejvýznamnější akce v Karlových Varech »

Made in Karlovy Vary

Nejen lázeňství a populární akce činí město známým. Celý svět zná karlovarské značky jako je Moser a Becherovka. Svou prestiž si ve světě získaly i lázeňské oplatky nebo karlovarský porcelán Thun.

Hledáte vhodné místo pro dovolenou? Hledejte v Karlových Varech!

Karlovy Vary nabízí vše, na co si vzpomenete. Ubytování a stravování ve všech možných kategoriích, jedinečnou lázeňskou kúru, desítky wellness programů, krásné historické prostředí, nesčetně sportovního i kulturního vyžití a hlavně úžasnou atmosféru. Jsou také významným nákupním centrem a mají velký potenciál pro kongresovou turistiku. Největší lázeňské město České republiky můžete navštívit celoročně.

Roční období v Karlových Varech »
 

 

Vyberte si z nejširší nabídky ubytování v Karlových Varech »

Uložit

Uložit

Uložit

 
 
 
KARLOVY-VARY.CZ

KARLOVY-VARY.CZ
Virtuální infocentrum Karlovy Vary

Habrová 1445
363 01 Ostrov

Tel.: +420 773 378 559
E-mail: info@karlovy-vary.cz