přeskočit k navigaci »

Tady jsem Úvod > Lázně a wellness > Přehled lázeňských procedur

Přehled lázeňských procedur

David Becher, Jean de Carro a další významní lékaři se zasloužili o vyváženost lázeňské terapie. Dnešní karlovarské léčba obnáší příjemné procházky po kolonádách a lázeňských lesních cestách, užívání vody přímo u pramenů, speciální stravovací režim a samozřejmě různé procedury, které se často využívají i při různých wellness programech.

 
 

Přijeďte do Karlových Varů za léčením a objevte léčivou sílu termálních pramenů.

Nabídka lázeňských programů »

Nabídka wellness programů »

Níže najdete stručný popis vybraných léčebných a wellness procedur. Dozvíte se také něco o vývoji karlovarské léčby a dávných, někdy až drastických léčebných postupech.

 

„Nechte své potíže plavat“

S koupelemi začal vlastně už Karel IV. ve 14. století, nedlouho po objevení prvního horkého pramene. Od té doby po dobu dalších 200 let se karlovarská termální voda využívala výhradně k tomuto účelu. Taková středověká lázeňská koupel obnášela až desetihodinové namočení těla, nebo jeho části. Účelem bylo, aby popraskala kůže a z těla se „odplavily škodliviny“. Tyto drastické metody přetrvávaly do 16. století.

V 21. století se můžete setkat s koupelí přibližně půlhodinovou. Využívá se výhradně vřídelní voda (72 °C), která se pro potřeby koupelí ochlazuje na teplotu cca 40 °C. Ostatní prameny jsou využívány při pitné kúře.

KoupelePopis
perličková koupel Ponoříte celé tělo nebo jeho části do vřídelní vody (38 °C), perličky budou jemně masírovat kůži a tím ji prokrvovat, dojde k celkovému uvolnění svalů.
uhličitá koupel Pokožkou vstřebáváte CO2 z vřídelní vody obohacené o tento plyn (35 °C), posílíte nervový i imunitní systém, prokrvíte tkáně a uvolníte svalstvo.
suchá uhličitá koupel Tělo je od krku dolů uzavřeno v plastikovém pytli, který se postupně naplňuje CO2. Zvyšuje se tak obsah kyslíku v krvi, rozšiřuje cévy, zlepšuje prokrvení celého těla.
slatinná koupel Ponoříte celé tělo nebo jeho části do vody obsahující blahodárně působící látky a minerály z rašeliny, ty vám pomohou při uvolnění svalů a hojení ran.
minerální koupel Minerální soli obsažené ve vodě o teplotě do 40° C mají příznivý vliv na regeneraci organismu, působí na činnost srdce a ledvin, zlepšují prokrvení.
vířivé koupele Víření masíruje celé vaše tělo nebo jeho části, pomáhá odbourat bolesti, provádí se ve vřídelní vodě o teplotě kolem 38 °C.
přísadové koupele Do vřídelní vody jsou přidány různé přísady jako třeba jód, bylinky apod., mají relaxační účinek, pomáhají při kožních a pohybových potížích (podle přísady).

„Becherova pitná kúra“

Až v 16. století se začala voda užívat vnitřně. Zásluhu na tom má lékař V. Payer, který tuto metodu popsal ve své knize o karlovarské léčbě. Svého času byla pitná kúra vedena až do extrémů. Doporučená denní dávka pramenů činila i přes pět litrů. Přítrž tomu učinil doktor David Becher, který se zasloužil o vyvážení lázeňských procedur.

Od té doby pijí lázeňští hosté z pramenů maximálně 1 litr denně. K pitné kúře je využíváno 12 pramenů. Tzv. 13 pramen - Becherovku konzumujte dle vlastního uvážení, ale vždy s mírou.

Pitné kúryPopis
pitná kúra Na doporučení lékaře budete užívat konkrétní prameny ve stanoveném množství, frekvenci a po určenou dobu. Každý pramen má jiné složení minerálních solí, iontů a plynů a tím pádem i jiné účinky. Zároveň je nutné dodržovat „Desatero pravidel karlovarské pitné kúry“.

Desatero pravidel karlovarské pitné kúry

Karlovarská termální minerální voda je složitou, vysoce koncentrovanou směsí přírodních látek. Není určena k stálému či neregulovanému užívání.

  • Karlovarskou termální minerální vodu je doporučeno užívat výhradně po konzultaci s lázeňským lékařem s potřebnou erudicí.
  • Karlovarskou termální minerální vodu je pro dosažení plného léčebného efektu doporučeno užívat v blízkosti pramenních vývěrů.
  • Karlovarskou termální minerální vodu je doporučeno pít výhradně z tradičně tvarovaných porcelánových či skleněných pohárků.
  • Léčebnou kúru není vhodné kombinovat s konzumací alkoholu či s kouřením tabákových výrobků. Škodlivá je i pasivní inhalace tabákového kouře.
  • Součástí pitné kúry je i tělesný pohyb. Je proto doporučeno užívat vodu při pomalé chůzi.
  • Pitná kúra by měla probíhat v duševní pohodě, beze spěchu, v uvolnění.
  • Pitnou kúru je doporučeno opakovat v lékařem stanovených periodách.
  • Pitná kúra je malou slavností, v jejím průběhu nelze rušit ostatní klienty.
  • Minerální vodou nelze zalévat okolo stojící rostliny nebo ji vylévat na podlahu kolonádních prostor.
  • Při odběru vody z pramenní vázy se z hygienických důvodů nelze dotýkat pramenního stojanu či výtokových trubic

„H2O – mocná to molekula“

Při dalších procedurách, se kterými se v Karlových Varech setkáte, se využívá tlaku a teploty vody v tekutém i plynném stavu.

VodoléčbaPopis
skotské střiky Opakované střídání proudů teplé a studené vody ze vzdálenosti 3 m při konstantním tlaku, prokrví a uvolní vaše ztuhlé svalstvo.
koupel nohou – šlapání Chůze na místě střídavě v nádobě se studenou a teplou vodou, vám pomůže při onemocnění „křečových žil“, špatném prokrvení nohou i bolestech hlavy.
sauna Suchý horký vzduch a následná studená sprcha pomáhají zlepšit imunitu vašeho organismu, prokrvit tělo a předejít respiračním onemocněním.
parní lázeň Vzduch plný horké vodní páry a následná teplá sprcha prohřeje celé vaše tělo a uvolní svaly, působí relaxačně.

„Uvolněte se prosím“

Masáže jsou běžně užívanou metodou v lázeňství. Jsou vhodným doplňkem při léčbě pohybového aparátu a lymfatického systému. Příznivý účinek mají na nervovou soustavu. Napomáhají při celkovém uvolnění těla.

MasážePopis
klasická masáž Má pozitivní účinek na váš lymfatický systém, krevní oběh a svalstvo, kladně působí i na nervový systém, pomáhá odstranit bolesti a má relaxační efekt.
lymfodrenáž
(manuální nebo strojová)
Tato speciální masáž vám pomůže odplavit toxiny z organismu, zlepší imunitu, má i kosmetický účinek (redukuje celulitidu, regeneruje pleť...).
reflexní masáž Díky tlaku působí na jednotlivé akupresurní body, pomáhá odstranit bolest a její příčinu, stlačením bodů jsou příznivě ovlivněna funkce daného orgánu.
vodní masáž
(hydropunktura)
Sedíte ve vaně plné teplé vřídelní vody a tlak vodní trysky vás masíruje, napomáhá relaxaci, prokrvení a správné funkci lymfatického systému.
medová masáž Přírodní med napomáhá k detoxikaci organismu, speciální hmaty a tlaky zase uvolnění, prokrvení a aktivaci lymfatického systému.
masáž lávovými kameny Pomocí nahřátých lávových kamenů a jemné masérské techniky pomáhá odstranit bolesti páteře, svalů i stres.

„Nabijte se“

Tato lázeňská terapie využívá příznivých účinku elektrického proudu na lidský organismus. Do těla je pomocí elektrod vpravován v krátkých impulsech elektrický proud. Rozhodně to není nepříjemná metoda, působí relaxačně a hlavně léčí.

TerapiePopis
elektroléčba Pod pojmem elektroléčba se skrývá mnoho metod využívajících k léčbě elektrický proud. Využíván je proud nízko, středo i vysokofrekvenční aplikovaný v různě dlouhých impulzech. Elektroléčba vám pomůže při onemocnění kloubů, pohybového aparátu, poruchách látkové výměny. Odstraní bolest, zlepší prokrvení tkání a uvolní svaly.
magnetoterapie Je jednou z metod elektroléčby, využívá el. proud k vytvoření magnetického pole, působní protizánětlivě a relaxačně, zlepšuje prokrvení tkání.

A Bůh pravil: „Budiž světlo!“

Možná budete lehce skeptičtí, až vám lékař předepíše světloléčebnou proceduru. Tyto pocity ale rozhodně nejsou na místě. Léčba využívá světlo, jeho různou vlnovou délku nebo části jeho spektra.

SvětloléčbaPopis
biolampa Polarizované světlo zahojí poranění a onemocnění kůže, je vhodné i při nemocích pohybového ústrojí, podněcuje hojení a působí protizánětlivě do hloubky až 3 cm.
horské sluníčko Využívá ultrafialového záření, hojí kožní onemocnění, záněty a pomáhá například při osteoporóze.
solux Využívá infračervenou část spektra, zlepší prokrvení tkání, působí proti bolestem pohybového aparátu, uvolňuje svalstvo.
laserová terapie V medicíně je využívána k tlumení bolesti, má hojivý a protizánětlivý efekt, laser lze použít jako náhradu za akupunkturní jehlu, využívá se i v estetické chirurgii.

„Ohřejte své klouby“

Příjemné prohřívání částí těla působí pozitivně na pohybové ústrojí.

Léčba teplemPopis
parafín Teplé zábaly a obklady vám pomohou při onemocněních pohybového ústrojí, vosk přenáší teplo (přes 50 °C) na kůži hlouběji do tkání a kostí.
horské sluníčko Využívá ultrafialového záření, hojí kožní onemocnění, záněty a pomáhá například při osteoporóze.

„Stav beztíže zlepší váš zdravotní stav“

Lázeňské hotely poskytují moderní i léty ověřené metody léčení. Některé jsou založeny na nových lékařských poznatcích. Léčivým faktorem se stává specifický pohyb, kyslík, speciální přísady dokonce i teploty hluboko pod bodem mrazu. Jiné vězí třeba jen v podání minerální vody “jiným tělesným otvorem”.

TerapiePopis
léčebný tělocvik (individuální či skupinový) Je prováděn vždy za účasti školeného fyzioterapeuta, cvičení zlepší vaši mobilitu a kondici, po osvojení cviků je budete provádět i doma.
vodní gymnastika Využívá přirozeného tlaku a odporu vody, díky níž je šetrná ke kloubům a umožňuje cvičení i hůře pohyblivým jedincům.
kryoterapie Obnáší 2 – 3 minuty v komoře, kde se teplota pohybuje kolem -160°C, působí proti zánětům a bolesti, zlepší spánek, imunitu a sexuální apetit.
plynová injekce (pneumopunktura) Při této variaci akupunktury se pod kůži aplikuje CO2, který zmírní bolest, prokrví místo aplikace, podporuje hojivé procesy.
oxygenoterapie Je vdechování skoro čistého kyslíku, zahrnuje i popíjení speciálního antioxidačního nápoje, regeneruje tělo, příznivě ovlivňuje mozek, srdce i paměť, zlepšuje spánek, působí pozitivně na psychiku a předchází mnoha onemocněním.
inhalace Vdechujete jemně rozprášenou minerální vodu, zlepšuje alergie, onemocnění dýchacích cest, do vody je možné přidat různé přísady (léky, oleje, soli).
ultrazvuk Při ultrazvuku vzniká vlnění, které vhodně ovlivňuje tkáně a jejich prokrvení, pomáhá také při jejich regeneraci, užívá se při léčbě pohybového ústrojí.
floating Navozuje pocit stavu beztíže, je prováděn ve speciální nádobě s vodou z mrtvého moře, uvolní napětí a stres, pomůže při bolestech svalů, ekzémech a lupénce.
střevní výplach Pomocí minerální vody jsou vyplaveny usazeniny z tlustého střeva, předchází rakovině střev, pomáhá při zažívacích obtížích.
 

Přijeďte do Karlových Varů za léčením a objevte léčivou sílu termálních pramenů.

Nabídka lázeňských programů »

Nabídka wellness programů »

 

Vyberte si z nejširší nabídky ubytování v Karlových Varech »

Související odkazy:

 
KARLOVY-VARY.CZ

KARLOVY-VARY.CZ
Virtuální infocentrum Karlovy Vary

Habrová 1445
363 01 Ostrov

Tel.: +420 773 378 559
E-mail: info@karlovy-vary.cz