přeskočit k navigaci »

Tady jsem Úvod > Aktivity > Co si nesmíte nechat ujít! (TOP 10)

TOP 10 zajímavostí Karlových Varů

 

1.) Vřídlo, Vřídelní kolonáda a exkurze do podzemí Vřídla

Vřídlo

V srdci lázeňské zóny, najdete nejvydatnější a nejteplejší karlovarský pramen - Vřídlo. Vřídlo je schopné vytrysknout do výšky 12 m a za 1 minutu z podzemí vychrlit až 2.000 l termominerální vody o teplotě 72 °C a 5.000 l oxidu uhličitého.

Vřídelní kolonáda

Vřídlo obklopuje Vřídelní kolonáda, stavba z roku 1975. V promenádní hale, otevřené denně od 6 do 19 hodin, najdete kromě vřídelní fontány, ještě dalších 5 vývodů pramene. Z těch si můžete nabrat vřídelní vodu do pohárku buď v její přirozené teplotě (72 °C), nebo ochlazenou. V prostorách Vřídelní kolonády se nachází také několik stánků se suvenýry, bižuterií, sklem či porcelánem. Můžete si tu koupit Karlovarské oplatky, občerstvit se v restauraci, nebo si odskočit na WC.

Podzemí Vřídla

Z podzemí kolonády jsou vřídelní vodou zásobovány lázeňské hotely, které ji využívají jak pro koupele, tak i k pitné kúře.Ve staré části vřídelního podzemí je zpřístupněna exkurzní trasa Podzemí Vřídla. Kromě podzemních vývěrů tu uvidíte proces pokameňování karlovarských suvenýrů, vzácné nerosty apod.

Otevírací doba vřídelního podzemí

KvětenČervenČervenecSrpenZáří
10:00–17:00 9:00–10:00 9:00–17:00/18:00 9:00–17:00 10:00–16:00
 

Vstupenky zakoupíte v prodejním stánku v hale Vřídelní kolonády.
Více o Vřídle, Vřídelní kolonádě a podzemí Vřídla »

2.) Mlýnská kolonáda

Karlovy Vary jsou známé jako město kolonád. Jejich hlavním účelem je poskytnout lázeňským pacientům pohodlí při užívání naordinovaných léčivých pramenů. Všech 5 kolonád leží nedaleko od sebe. Půjdete-li směrem od hotelu Thermal proti proudu řeky Teplé, přijdete jako k první k Sadové kolonádě. O několik kroků dále byla v letech 1871–1881 postavena největší lázeňská stavba tohoto města, Mlýnská kolonáda.

Stěny Mlýnské kolonády jsou vyzdobeny alegorickými reliéfy. Ze střechy shlíží 12 soch, z nichž každá představuje jeden měsíc v roce. Mezi sloupy najdete ještě orchestřiště, pomník věnovaný autorovi stavby, Josefu Zítkovi, nebo desku s „Ódou na Vřídlo“ od Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic.

Mezi 124 korintskými sloupy vytéká pět pramenů. Šestý vývěr je umístěn na prostranství před kolonádou, naproti orchestřišti.

  • Pramen Skalní 53 °C
  • Pramen Libuše 62 °C
  • Pramen Kníže Václav I 65 °C
  • Pramen Kníže Václav II 58 °C
  • Pramen Mlýnský 56 °C
  • Pramen Rusalka 60 °C
 

Jestli máte nutkání ochutnat některé prameny, můžete si v blízkých stáncích koupit originální karlovarský pohárek. Pokud si po požití minerální vody budete muset odskočit, jsou přímo na kolonádě veřejné záchodky.
Když budete pokračovat proti proudu řeky, dojedete k Tržní, Zámecké a Vřídelní kolonádě. Všechny stojí jen pár metrů od sebe.

3.) Rozhledna Diana

Kamenná rozhledna Diana se tyčí 547 m n. m. v lázeňských lesích nad Grandhotelem Pupp. Stojí tu už od roku 1914 a nabízí úžasnou vyhlídku na celé Karlovy Vary a jejich okolí.

K rozhledně dojdete pěšky po lázeňských stezkách, nebo vyjedete lanovkou. Jízda včetně zastávky v mezistanici „Jelení skok“ trvá 3 a půl minuty a můžete ji absolvovat 4x do hodiny. V pokladně si koupíte lístek za 22 Kč (do mezistanice Jelení skok), za 40 Kč (až k rozhledně) nebo zpáteční za 70 Kč.

Provozní doba rozhledny, lanové dráhy a restaurace

Provozní dobalanová dráha, rozhlednalesní restaurace a kavárna
leden mimo provoz mimo provoz
únor, březen, listopad, prosinec 9:00–17:00 11:00–17:00
duben, květen, říjen 9:00–18:00 11:00–18:00
červen–září 9:00–19:00 11:00–19:00

Než se budete moci podívat na Karlovy Vary z výšky, musíte pokořit 150 schodů nebo se vyvézt výtahem. Vstup na rozhlednu je ZDARMA. U rozhledny je lesní restaurace, kde můžete posedět třeba nad šálkem dobré kávy.

Chcete-li pokračovat v příjemném výletu, doporučujeme vydat se na procházku po některé z lesních cest. Orientační tabule u paty rozhledny vám pomůže se zorientovat v síti lázeňských stezek. Po nich můžete vyrazit třeba k dalším karlovarským rozhlednám. Stezky jsou barevně rozlišené podle náročnosti.

4.) Becherovka a Jan Becher Muzeum

Abyste si užili Karlovy Vary všemi smysly, nesmíte vynechat ochutnávku tradičního bylinného likéru Becherovka, který je vyráběn pouze zde.

O Becherovce

Becherovku začal v roce 1807 vyrábět ve své lékárně Josef Becher. Nejprve ji prodával v lékovkách jako žaludeční kapky. S popularitou nápoje se ale zvětšoval i objem nádob, do kterých byl likér s původním názvem „Carlsbader English Bitter“ stáčen. Přibližně sedmdesát let od vzniku receptury, se začala Becherovka stáčet do typických plochých lahví. Český název „Becherovka“ nese nápoj od vzniku Československa v roce 1918.

Výroba likéru je již 200 let obestřena tajemstvím. Přesný poměr ingrediencí byl předáván jako rodinné tajemství z otce na syna. Dnes znají recept na Becherovku jen dva lidé, kteří jednou týdně připravují směs koření a bylin. Specifickou chuť ovlivňuje i dvoutýdenní zrání v dubových sudech a údajně také prostředí Karlových Varů.

Becherovku můžete v Karlových Varech ochutnat prakticky v každé hospodě, restauraci nebo baru. Pije se buď ledově vychlazená z likérové sklenice, nebo v míchaných nápojích, z nichž je nejoblíbenější „Beton“ (Becherovka s tonikem).

Jan Becher Muzeum

Becherovka neodmyslitelně patří ke Karlovým Varům. Najdete tu proto i její muzeum. Expozice je umístěna v historické budově, kde se likér 150 let vyráběl. Během prohlídky uvidíte krátký film o Becherovce, původní sklepy určené pro zrání Becherovky, různé předměty historicky spjaté s likérem (původní etikety, lahve, napodobeniny...) a další zajímavosti. Součástí muzea je i prodejna a bar, kde vám Becherovku naservírují správně vychlazenou.

JAN BECHER MUZEUMProvozní dobaVstupné Kč
T.G.M. 57, Karlovy Vary
rezervace:
tel.: +420 359 578 142
e-mail: vstupenky@jan-becher.com
web: www.becherovka.cz
Po–Ne
9:00–17:00
dospělí: 120,- (v ceně degustace 3 produktů)
studenti a senioři: 60,- (v ceně degustace 3 produktů)
děti do 18 let: 30,- (bez degustace)
rodinné vstupné: 240,- (2 dospělí + 2 děti do 18 let)

5.) Termální lázně a lázeňské procedury

Uvolňující masáže, vířivé koupele v termální vodě, příjemné teplé obklady a zábaly tu nejsou k dispozici jen lázeňským pacientům. I vy si můžete chviličku užívat. Dopřejte si kvalifikovanou a milióny návštěvníky ověřenou péči.

Jak to začalo...

Počátky karlovarské lázeňské léčby sahají až do 14. století. Prvním doloženým “pacientem” byl císař Karel IV., který vodou z horkého pramene vyléčil svá zranění. Karlovarská lázeňská léčba se od té doby vyvíjela až do své dnešní podoby. Mezi lékaře, kteří významně napomohli k rozvoji a optimalizaci lázeňské terapie, patřili Jan Becher a Jean de Carro.

Dopřejte si relaxaci...

Lázeňské domy a hotely nabízí jak tradiční lázeňskou léčbu, tak i mnoho variant wellnes a beauty programů. Můžete si dopřát jednu proceduru nebo celý „balíček“. Záleží to jen na vás. Dámy možná dají přednost kosmetickým zábalům a anticelulitidní terapii, pánové třeba zase masáži a vřídelní koupeli.

Pro lepší představu o tom co všechno si můžete v Karlových Varech dopřát, se podívejte na popis procedur. Bližší informace o konkrétních programech a cenách získáte na internetových stránkách jednotlivých lázeňských domů a hotelů.

 

Vyzkoušejte lázeňskou léčbu, nebo některý z výhodných wellness balíčků lázeňského hotelu Imperial, či Spa Resortu Sanssouci.

6.) Museum sklárny Moser a sklářská huť

Moser je značka skleněných výrobků té nejvyšší kvality, známých po celém světě. Unikátní pohled do historie i současnosti sklárny poskytuje nové návštěvnické centrum Moser.

Sklářské muzeum

Nově řešená expozice sklářského muzea v moderním interiéru nabízí poutavou prohlídku mapující více než 150 let historie sklárny, uvádí slavné majitele luxusního skla Moser a představuje nejstarší sklářskou tvorbu až po současné kolekce s více než 2.000 exponáty. Výstava je doplněna 7 dokumentárními pořady v 6 světových jazycích.

Sklářská huť

Rozhodně doporučujeme zúčastnit se prohlídky sklářské hutě. Během exkurze uvidíte jak ze žhavé skleněné hmoty vznikají jedinečné výrobky. Poučte se o výrobě skla a sledujte zajímavou práci mistrů sklářů. Hotové výrobky si potom můžete zakoupit ve firemní prodejně Moser.

Rezervace exkurzí s odborným výkladem v českém, anglickém, německém a ruském jazyce můžete provést telefonicky, nebo pomocí e-mailu.

Návštěvnické centrum MoserProvozní doba
Kpt. Jaroše 46/19, Karlovy Vary
tel.: +420 353 416 112
museum@moser-glass.com
www.moser-glass.com
Prodejna: Po-Ne 9:00–18:00
Muzeum : Po-Ne 9:00–17:00
Sklářská Huť: Po-Ne 9:00–14:30

7.) Lázeňské lesy

Kromě procházek po kolonádách a korzech, by vaše kroky měly směřovat i do příjemného prostředí lázeňských lesů. Pro pěší túry, ale i výlety na kole můžete využít 180 kilometrů cest, stezek a pěšin. Všechny trasy jsou udržované a značené. Většina z nich nese jméno slavných karlovarských hostů.

Na svých toulkách jistě potkáte několik altánků, chat a dalších malých staveb, které byly vybudovány pro odpočinek na cestách, jako útočiště před deštěm, nebo jen pro potěchu oka turisty

Vydáte-li se k nějakému konkrétnímu cíli, budou vás o správnosti cesty informovat mnohé rozcestníky, ukazatele, značky a orientační plány. Stezky jsou označeny třemi barvami. Ty značí náročnost dané trasy:

  • malá náročnost – zelená
  • střední náročnost – modrá
  • velká náročnost – červená

Nejčastějšími cíli cest karlovarských návštěvníků bývají obvykle výletní restaurace nebo vyhlídky. My vám doporučujeme procházku k vyhlídce Karla IV. nebo na Jelení skok. K oběma místům se dostanete z Výšiny přátelství, na níž stojí rozhledna Diana.

8.) Restaurace Poštovní Dvůr

Už více než 200 let stojí restaurace Poštovní Dvůr na okraji lázeňské zóny. Dvůr původně sloužil k ustájení poštovních koní, ale záhy se stal dějištěm významných společenských, kulturních i politických akcí. Dostaveníčka si zde dávala významná karlovarská společnost.

Stavba pochází z konce 18. století. Její klasicistní exteriér a romantický interiér dodávají místu nezapomenutelnou atmosféru. Nejhonosnější místností je jistě Labitzkého sál, vyzdobený freskami mistra Kramolína.

Restaurace nabízí bohaté menu, které obsahuje české i mezinárodní speciality a velký výběr alkoholických i nealkoholických nápojů. Je vhodná pro odpolední posezení i romantickou večeři. Ve slavnostních sálech můžete uspořádat svatební hostinu nebo seminář, v tanečním pavilonu třeba podnikovou party atd. Do Poštovního Dvora ale zajděte klidně jen na kávu, narazíte-li na něj při toulkách po lázeňských stezkách.

9.) Vyhlášená karlovarská sportoviště

Tenis

O tom, že byl tenis u karlovarských obyvatel a pacientů oblíben svědčí skutečnost, že už v roce 1905 byl postaven hotel Gejzír, ke kterému příslušelo 6 tenisových kurtů a moderní zázemí. Sportoviště bylo postupně rozšiřováno. Dnes tu najdete 2 kryté a 14 venkovních dvorců. Pronájem tenisových kurtů nabízí také nové moderně zrekonstruované Sportcentrum Imperial.

www.sportcentrum-imperial.cz

Dostihy

Ještě před 1. světovou válkou, se v Karlových Varech - Dvorech konaly dostihové závody. Dostihy ale nebyly jen napínavým sportem plným krásných koní. Každý dostih byl zároveň významnou společenskou událostí. Dámy přihlížely v róbách, k nimž často patřil originální klobouk. Pánové zkoušeli štěstí při sázení a povzbuzovali své favority. I dnešní dostihy mají také svou specifickou atmosféru. Přijďte si ji vychutnat na karlovarské závodiště. Dopravit se sem můžete například linkami MHD č. 1, 9 a 10. Součástí závodiště je i golfový klub, hotel a restaurace.
www.racingclub.cz

Hokej

Karlovy Vary mají vlastní extraligový hokejový tým. Fanoušci ledního hokeje jistě rádi navštíví KV Arénu, na jejíž ledové ploše se odehrávají domácí zápasy HC Energie.
www.hokejkv.cz

10.) Karlovarské suvenýry

Až budete balit svá zavazadla, nemělo by v nich chybět několik věcí, typických pro Karlovy Vary. Mohou vám zůstat na památku, nebo posloužit jako dárek pro vaše blízké.

Pro tatínka

Jistě mu uděláte radost Becherovkou. Vyrábí se v lahvích o objemu od 5 cl do 3 l, některé můžete zakoupit i v dárkovém balení třeba v Jan Becher muzeu. Becherovka je jeden z mála alkoholický nápojů, při jehož konzumaci se můžete vymluvit na žaludeční potíže.
www.becherovka.cz

Pro maminku

Určitě ji potěšíte skleničkami ze sklárny Moser, která vyrábí světově proslulé sklo již více než 150 let. Originální design a kvalita nápojového i dekorativního skla získaly mnoho ocenění.
www.moser-glass.com

Pro babičku

Díky dostupnosti surovin potřebných k výrobě porcelánové hmoty, vznikaly už od 18. století v okolí Karlových Varů porcelánky. K jejich sortimentu patřily luxusní jídelní servisy i běžné nádobí.

Porcelánové dekorace i čajové a jídelní servisy zakoupíte v podnikových prodejnách nebo v mnoha obchodech v lázeňské zóně.

Pro přátele

Dalším tradičním karlovarským suvenýrem bývají Karlovarské oplatky. Při procházkách historickým centrem jste jistě viděli mnoho turistů, kteří v tašce nesli několik krabic této sladké pochoutky. V různých příchutích si je můžete vychutnat třeba nad šálkem kávy nebo čaje.

Na památku

Dny prožité v Karlových Varech se vám jistě vybaví při pohledu na předměty z vřídlovce nebo tradiční karlovarský pohárek s motivem města.

 

Přijeďte do Karlových Varů za léčením a objevte léčivou sílu termálních pramenů.

Nabídka lázeňských programů »

Nabídka wellness programů »

 

Vyberte si z nejširší nabídky ubytování v Karlových Varech »

 
 
 
KARLOVY-VARY.CZ

KARLOVY-VARY.CZ
Virtuální infocentrum Karlovy Vary

Habrová 1445
363 01 Ostrov

Tel.: +420 773 378 559
E-mail: info@karlovy-vary.cz