přeskočit k navigaci »

Tady jsem Úvod > Výlety > Vycházky po Karlových Varech > Odpolední procházka lázeňským centrem

Odpolední procházka lázeňským centrem

 
Lázně Karlovy Vary

Nabízíme vám procházku vhodnou na krásné karlovarské odpoledne. Můžete vyrazit třeba po obědě, který jste si dopřáli v některé z restaurací.

Výchozím bodem této trasy jsou Alžbětiny Lázně (Lázně V), které leží ve Smetanových sadech. Ty jsou často využívány lázeňskými hosty k posezení na lavičkách v prostředí krásného parku. Vyjděte ze sadů kolem historické budovy pošty a přejděte řeku směrem k hotelu Thermal.

  • Hotel Thermal byl postaven v 2. polovině 20. století. Byl vybudován jako moderní lázeňské centrum, které dnes slouží nejen lázeňství. Jeho kongresové centrum hostí Mezinárodní filmový festival a další významné karlovarské akce.

Projděte kolem Thermalu a pokračujte kolem Dvořákových sadů k budově Vojenského lázeňského ústavu a Lázní III. Od těch je to už jen pár kroků na Mlýnskou kolonádu.

  • Autorem Mlýnské kolonády je významný architekt Josef Zítek. Až budete obdivovat tuto 132 metrů dlouhou kolonádu, vězte, že v době jejího vzniku (1869) z ní karlovarští měšťané nebyli vůbec nadšení. Zdálo se jim, že hyzdí okolí.

Pokračujte dál proti proudu řeky. Chvíli poté, co vám řeka zmizí z dohledu, dojdete na místo, ze kterého vidíte rovnou na tři kolonády. Zámeckou a Tržní kolonádu máte po pravé ruce a Vřídelní kolonáda stojí po vaší levici.

  • Zámecká kolonáda se skládá z kolonády Horního a z kolonády Dolního pramene. Nad ní stojí Zámecká věž. Je to jediná vzpomínka na původně gotický hrádek, který tu nechal vybudovat zakladatel Karel IV.
  • Až si budete prohlížet dřevěnou Tržní kolonádu, který byla postavena ve švýcarském stylu, všimněte si reliéfu nad pramenem Karla IV. Vypráví pověst o objevení Karlových Varů.
  • Na druhé straně ulice ocitnete se přímo u Vřídla. Pozorovat a cítit sílu pramene je velmi silný zážitek. V promenádní hale Vřídelní kolonády můžete ještě kromě pozorování a ochutnávání Vřídla zakoupit tradiční karlovarské suvenýry. Hala je otevřena denně od 6:00 do 19:00. V podzemí nejsilnějšího pramene můžete navštívit zajímavou exkurzní trasu.

Z Vřídelní kolonády vystoupejte ke kostelu sv. Máří Magdalény, v jehož podzemní kryptě můžete absolvovat další exkurzy. Až se vaše oko potěší krásou nejvýznamnější církevní památky Karlových Varů, přejděte ulici zpátky k Tržní kolonádě a můžete opět pokračovat proti proudu říčky Teplé.

 

Lázeňská zóna je plná kaváren a restaurací, které svými zahrádkami lákají k posezení. Máte-li nutkání v některé z nich se usadit, tak neváhejte. Vězte však, že ceny jsou tu o poznání vyšší než jinde ve městě.

Zhruba po 400 metrech se začne v zatáčce rýsovat budova Grandhotelu Pupp.

  • Luxusní hotel je komplexem několika budov. Během let výrazně změnil svou podobu. V posledních letech se asi nejvíce proslavil při natáčení filmu James Bond: Casino Royale, jehož značná část se odehrávala právě v Grandhotelu Pupp.

Naproti Puppu stojí na Nové louce budova Krajského muzea.

  • Stálá expozice muzea prezentuje dějiny kraje, zaměřuje se na rozvoj a historii lázeňství i přírodní bohatství regionu. Součástí expozice je také několik cenných knih z jáchymovské Knihovny latinské školy. Ve výstavních sálech v přízemí muzea se pravidelně pořádají různé krátkodobé výstavy.
Muzeum Karlovy VaryProvozní dobaVstupné Kč
bývalá budova okr. hejtmanství
Nová louka 23, Karlovy Vary
tel.: +420 353 226 252
St–Ne
9:00–12:00 a 13:00–17:00
(stálá expozice, výstavy)
dospělí: 60,–
dětí: 30,–
rodina: 120,–

Něž si půjdete prohlížet GH Pupp, vejděte do Mariánské uličky a vyjeďte lanovkou na rozhlednu Diana. Po jízdě trvající asi 3 minuty vás čeká fantastický výhled na Karlovy Vary a jejich okolí. Zatímco se budete rozhlížet po okolí, můžete se rozhodnout, zda chcete pokračovat procházkou po lázeňských lesích a třeba si posedíte v jednom z mnoha altánků. Nebo si výlet k vyhlídce Karla IV. nebo Jelenímu skoku odpustíte, svezete se zase dolů a půjdete opět městem.

Pokud jste zpět u Puppu, pokračujte proti proudu podél GH Pupp. Za Parkhotelem Pupp se přes „Festivalový most“ dostanete k Císařským lázním (Lázním I) a evangelickému kostelu. Honosná stavba Lázní I nese prvky secese a historismu. Před lázněmi se rozprostírají sady Karla IV.

Od Císařských lázní jděte lesíkem po Goethově cestičce, která vás povede kolem pomníku svého jmenovce ke Galerii umění.

Galerie umění Karlovy VaryProvozní doba
Goethova stezka 6
Karlovy Vary
tel: +420 353 224 387
fax: +420 353 224 388
info@galeriekvary.cz
www.galeriekvary.cz
Út–Ne
10:00–17:00

Galerie pravidelně pořádá kulturní a vzdělávací akce pro veřejnost.
V těchto případech se může provozní doba lišit.

Od galerie pokračujte dále až k Poštovnímu Dvoru.

  • Slavná výletní restauace pochází z konce 18. století. Krásný interiér i exteriéry a možnost posezení ve stylové restauraci lákají turisty k procházkám právě tímto směrem. Nechte se také zlákat.

Poštovní Dvůr je poslední zastávkou odpolední vycházky Karlovými Vary. Cestou zpět se můžete vydat kolem Parkhotelu Richmond, u kterého byla v roce 1998 vybudována Japonská zahrada. V parku dále narazíte na altánek s pramenem Štěpánka či sochu jelena.

Zpátky do centra města se můžete vydat pěšky po druhé straně Teplé, nebo jet autobusem č. 2 popř. 11 ze zastávky Richmond.

 

Přijeďte do Karlových Varů za léčením a objevte léčivou sílu termálních pramenů.

Nabídka lázeňských programů »

Nabídka wellness programů »

 

Vyberte si z nejširší nabídky ubytování v Karlových Varech »

 
 
 
KARLOVY-VARY.CZ

KARLOVY-VARY.CZ
Virtuální infocentrum Karlovy Vary

Habrová 1445
363 01 Ostrov

Tel.: +420 773 378 559
E-mail: info@karlovy-vary.cz