přeskočit k navigaci »

Úvod » Aktuality » Aktuality » Karlovarský filmový festival představí Julianne Moore a Barta Freundlicha

Karlovarský filmový festival představí Julianne Moore a Barta Freundlicha

 

20.06.2019

zařazeno v kategorii: Aktuality | autor: Redakce

 

Karlovarský festival v rámci 54. ročníku představí herečku Julianne Moore a scenáristu a režiséra Barta Freundlicha uvedením jejich nejnovějšího snímku Po svatbě (2019), který měl premiéru na festivalu Sundance. Držitelka Oscara Julianne Mooreová převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Julianne Moore a Bart Freundlich jsou příkladem uměleckého spojení dvou výrazných osobností. Jejich osobní i filmové partnerství se zrodilo při natáčení filmu Otisky prstů (The Myth of Fingerprints, 1997), který byl Freundlichovým režijním debutem a od té doby se Julianne Moore pravidelně objevuje v manželových filmech. S Billym Crudupem si zahráli ve filmu Světoběžník (World Traveler, 2001) dvojici, jejíž setkání provázejí zvláštní okolnosti, s Davidem Duchovnym vytvořila pár zase v komediálním dramatu Nevěřte mužům (Trust the Man, 2005). V dramatu Po svatbě, o setkání, které odhalí skrytá tajemství, Julianne Moore hraje nejen hlavní roli, ale podílela se na něm i jako producentka.

Julianne Moore započala hereckou kariéru nejprve v televizních seriálech, vstup do velkého filmového světa jí posléze otevřela menší role v thrilleru Uprchlík (The Fugitive, 1993). Ve stejné době pracovala se legendárním Robertem Altmanem na slavném filmu Prostřihy (Short Cuts,1993). Porota Zlatých glóbů ocenila v roce 1994 za herecké výkony mimořádně celkový cast filmu. Postupně začaly Julianne Moore přicházet nabídky jak do velkých komerčních titulů jako Dva v tom (Nine Months, 1995), Ztracený svět: Jurský park (The Lost World: Jurassic Park, 1997), Hannibal (2001), Potomci lidí (Children of Men, 2006), dva díly Hunger Games: Síla vzdoru (The Huger Games: Mockingjay, 2014-15), tak dostávala řadu rolí, které jí přinášely herecká ocenění. Příležitosti pro ztvárnění různorodých charakterů, v nichž vynikla její herecké kreativita, jí nabídly tituly jako Big Lebowski (1998), Magnolie (Magnolia, 1999), Daleko do nebe (Far from Heaven, 2002; Volpiho pohár pro nejlepší herečku na MFF v Benátkách), Hodiny (The Hours; Stříbrný medvěd na Berlinale 2003), Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right, 2010) nebo Mapy he hvězdám (Maps to the Stars; Cena pro nejlepší herečku na MFF v Cannes 2014).

První nominaci na Oscara i Zlatý glóbus představoval snímek Hříšné noci (Boogie Nights,1997). Na Oscara byla Julianne Moore nominována celkem pětkrát, kromě Hříšných nocí také za Hranici lásky (The End of the Affair, 1999), Daleko do nebe a Hodiny; pátou nominaci za roli ženy trpící Parkinsonovou chorobou ve filmu Pořád jsem to já (Still Alice, 2014) proměnila v zisk prestižní ceny. Je držitelkou tří Zlatých Glóbů -  za Prostřihy, za roli aljašské guvernérky Sarah Palinové v televizním filmu Prezidentské volby (Game Change, 2012), za hlavní roli v dramatu Pořád jsem to já a šesti dalších nominací na tuto cenu.

Režisér Bart Freundlich režíroval, kromě výše zmíněných filmů, dále například akční thriller Chyťte tu holku (Catch the Kid, 2004), romantickou komedii podle vlastního scénáře Sexy 40 (The Rebound, 2009) s Catherine Zeta-Jones v hlavní roli a je podepsán pod režií řady dílů několika řad kultovního televizního seriálu Californication nebo fantasy série Believe.

Karlovarský festival promítne v rámci pocty oběma filmařským osobnostem nejen film Po svatbě, ale také snímek Otisky prstů.

 
 

Pro zvětšení klikněte na vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 

Vyberte si z nejširší nabídky ubytování v Karlových Varech »

 
KARLOVY-VARY.CZ

KARLOVY-VARY.CZ
Virtuální infocentrum Karlovy Vary

Habrová 1445
363 01 Ostrov

Tel.: +420 773 378 559
E-mail: info@karlovy-vary.cz