přeskočit k navigaci »

Tady jsem Úvod > Výlety > Vycházky po Karlových Varech > Po stopách karlovarských pramenů

Po stopách karlovarských pramenů

 

Vypravte se po stopách pramenů na karlovarské kolonády kolem mnoha historicky významných míst. Jestli neuvidíte tyto karlovarské skvosty, tak jste vlastně v Karlových Varech ani nebyli. Bylo by to něco jako být v Paříži a nevidět Eifelovu věž.

Procházku začneme možná nečekaně u toho neoficiálního pramene, Becherovky. Ano, naše cesta začíná na třídě T. G. M. u Muzea Jan Becher. Muzeum se nachází v bývalé výrobně tohoto bylinného likéru. Po prohlídce sklepení, vystavených předmětů a shlédnutí krátkého filmu se můžete vydat dál. Pokud chcete Becherovku ochutnat v místě její výroby, tak opatrně. Máte před sebou ještě nějaký ten kilometr.

 
JAN BECHER MUZEUMProvozní dobaVstupné Kč
T.G.M. 57, Karlovy Vary
rezervace:
tel.: +420 359 578 142
e-mail: vstupenky@jan-becher.com
web: www.becherovka.cz
Po–Ne
9:00–17:00
dospělí: 120,– (v ceně degustace 3 produktů)
studenti a senioři: 60,– (v ceně degustace 3 produktů)
děti do 18 let: 30,– (bez degustace)
rodinné vstupné: 240,– (2 dospělí + 2 děti do 18 let)

Projděte pasáží nad muzeem na ulici Dr. Davida Bechera a vydejte se do kopce. Běžte stále rovně do ulice Krále Jiřího. Stojí v ní luxusní vily převážně z konce 19. století, z nichž některé fungují jako přepychové hotely.

Téměř na konci ulice (za zatáčkou) uvidíte po své levici stavbu, která mezi residenční vily příliš nezapadá. Jedná se o pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla, který byl postaven v byzantském slohu. Naproti kostelu, v parku u jezírka, se můžete občerstvit v restauraci Malé Versailles. Několik metrů za kostelem, na konci ulice, zatočte vlevo. Až po několika krocích dojdete k soše Karla Marxe, točte vlevo ještě jednou. Jděte dolů Sadovou ulicí až do Dvořákových sadů, které leží na břehu řeky Teplé.

Stojíte u budovy Vojenského lázeňského ústavu. Vedle tohoto sanatoria se nachází první z kolonád a to Sadová kolonáda. V její blízkosti vyvěrají první prameny.

 

Sadová kolonáda
(1880, Fellner a Helmer)

Pokud budete chtít tyto nebo jakékoliv jiné prameny okusit, neměli byste je kombinovat s alkoholem a nikotinem. Vodu jen ochutnejte, nepijte jí moc, užívá se výhradně na předpis lékaře. Minerální voda se popíjí ze speciálních pohárků. Ty jsou k dostání v každé trafice nebo obchodě se suvenýry.

 
PramenPopis
Pramen Hadí
30 °C
S tímto pramenem se lázeňští hosté setkávají od roku 2001, obsahuje méně minerálů než ostatní prameny, ale větší množství CO2. Z hadí tlamy vytéká přímo v Sadové kolonádě.
Pramen Sadový
47,4 °C
V půlce 19. století vytryskl při hloubení základů pro Vojenský lázeňský ústav. Původně se jmenoval Císařský pramen. Vytéká v prostorách VLÚ vedle kolonády. Je přístupný od 6:00 do 18:30 každý den.

Od Sadové kolonády se vydejte proti proudu řeky k další kolonádě. Po pravé ruce minete budovu Lázní III. Ty se pravidelně stávají dějištěm koncertů vážné hudby. Mezi Lázněmi III a Mlýnskou kolonádou narazíte na altán s pramenem Svoboda.

 
PramenPopis
Svoboda
62 °C
Pramen, který byl objeven při stavbě Lázní III, nese toto jméno až od konce 2. světové války. Nejprve se mu říkalo Lázeňský pramen a za dob rakousko-uherské monarchie pramen Františka Josefa I.

 

Mlýnská kolonáda (1871 – 1881, Josef Zítek)

Mlýnská kolonáda byla postavena v 19. století. Zastřešuje 5 pramenů. Kolonáda se může pochlubit 124 kórintskými sloupy, orchestřištěm pro lázeňský orchestr a zajímavými alegorickými výjevy.

 
PramenPopis
Pramen Skalní
53 °C
Do roku 1845 vyvěral v říčce Teplé. Po terénních úpravách byla jeho voda přivedena do míst dnešní Mlýnské kolonády.
Pramen Libuše
62 °C
Původně nazývaný pramen Alžbětiných růží. Vznikl spojením čtyř menších pramenů.
Kníže Václav I
65 °C
Kníže Václav II
58 °C
Voda tohoto zřídla byla využívána k výrobě karlovarské léčivé soli. Koncem 18. století se prý svou vydatností a silou mohl měřit s Vřídlem. Kníže Václav je vyveden do dvou pramenních váz. Pramen I vytéká přímo v kolonádě, pramen II před kolonádou naproti orchestřišti.
Pramen Mlýnský
56 °C
Už od 16. století je užíván k lázeňské léčbě. Dříve hlavně ke koupelím. Vodu z oblíbeného pramene bylo kdysi možné koupit téměř ve všech českých lékárnách.
Pramen Rusalka
60 °C
Od 16. století do roku 1945 se jmenoval Nový pramen. Voda z něho vyvěrající byla svého času více oblíbená než ta z Mlýnského pramene. Měl i svou kolonádu Nového pramene, která byla později přestavena a pojmenována jako Mlýnská.

Až se potěšíte krásou největší karlovarské kolonády, pokračujte proti proudu řeky. Za zatáčkou se vám zjeví tři kolonády. Přejděte na levou stranu ulice a seznamte s největším pramenem Karlových Varů. I pro ty co jej už znají je setkání s ním pokaždé velmi působivé.

 

Vřídelní kolonáda
(1969 - 1975, prof. Votruba)

Ve vřídelní hale najdete mimo Vřídla také restauraci, WC, několik prodejen se suvenýry atd. Hala je otevřena denně v době 6:00–19:00. V podzemní části kolonády je zpřístupněna zajímavá exkursní trasa Podzemí Vřídla.

Nad Vřídelní kolonádou stojí kostel sv. Máří Magdaleny. Byl postaven na místě bývalého gotického kostela, který lehl popelem. Autorem barokní stavby je významný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Turistům je kromě chrámu zpřístupněna také podzemní krypta, jejíž prohlídku si můžete domluvit v hlavní hale Vřídelní kolonády.

 
PramenPopis
Vřídlo
72 °C
Tento gejzír vydá za minutu průměrně 2.000 litrů minerální vody. Dnes je jediným pramenem využívaným ke koupelím. Vřídlo se ale užívá i při pitné kúře. V prostoru kolonády je umístěno celkem 5 nádob s vřídelní vodou o teplotách 72, 57 a 41 °C. Sloupec vřídelní vody je díky tlaku schopen vytrysknout až do výšky 12 metrů.

Od kostela sejděte zpět kolem Vřídelní kolonády a přejděte k Tržní kolonádě.

 

Tržní kolonáda
(1883, Fellner a Helmer)

Tržní kolonáda byla v 80. letech 19. století vybudována ve švýcarském stylu, jako dočasné řešení zastřešení pramenů. Dnešní stavba kopíruje tu původní. Byla dokončena v roce 1991. V jejích prostorách vytékají prameny Tržní a Karla IV. Naproti kolonádě se nachází secesní dům Zawojski.

 
PramenPopis
Pramen Tržní
62°C
Pramen se od svého objevení (1838) několikrát ztratil a znovu objevil. Uskutečnilo se několik vrtů, díky nimž může být i dnes lázeňskými lékaři předepisován k pitné kúře.
Pramen Karla IV.
64°C
Léčivé schopnosti tohoto zřídla možná přispěly k rozhodnutí císaře Karla IV. vybudovat zde lázně. O objevení Karlových Varů vypovídá reliéf umístěný nad pramenem.

Zámecká kolonáda
(1911–1913, Friedrich Ohmann)

Najdete ji nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda byla dlouhá léta uzavřena. Veřejnosti je opět zpřístupněna od roku 2001, kdy prošla celkovou rekonstrukcí.

 
NázevPopis
Zámecký dolní
55 °C
Zámecký horní
50 °C
Prakticky se jedná o jeden pramen, který je sveden do dvou pramenních váz. Avšak díky větší nadmořské výšce horního vývěru a fyzikálním zákonitostem, má Zámecký horní pramen jinou teplotu i obsah CO2 než jeho dolní varianta.

Nad Tržní kolonádou se tyčí původně gotická Zámecká věž, která je pozůstatkem hrádku Karla IV. Ten na začátku 17. století shořel. Věž byla v 18. století barokně zrekonstruována. Sloužila k vítání významných lázeňských hostů.

Nyní se můžete vypravit za posledním pramenem. Pokud jste unavení, klidně si poseďte někde v kavárně či restauraci. Všude kolem jich je spousta. Vždyť součástí lázeňské léčby je pomalá chůze, duševní rovnováha, klid a dlouhé procházky. Druhá část procházky vás ještě čeká, tak se neužeňte.

Za Vřídlem přejděte řeku a běžte ke stanici lanovky Divadelní náměstí. Lanovka jezdí 4x do hodiny. Projedete skrz skalní masiv k hotelu Imperial, který je jednou z dominant města. Cesta trvá 2 minuty. Projděte se k hotelu a prohlédněte si jeho krásné okolí. Potom se vypravte za hotel a klikatou pěšinkou sejděte zpátky k říčce Teplé. Sestup serpentinami je dost náročný. Jestli se necítíte, běžte kolem tenisových kurtů na zastávku MHD č. 11 Libušina a svezte se dolů k Richmondu autobusem. Pokračujte Slovenskou ulicí proti proudu, než se dostanete k Parkhotelu Richmond.

Cestou k pramenu Štěpánka spatříte po pravé ruce Galerii umění.

Galerie umění Karlovy VaryProvozní doba
Goethova stezka 6
Karlovy Vary
tel: +420 353 224 387
fax: +420 353 224 388
info@galeriekvary.cz
www.galeriekvary.cz
Út–Ne
10:00–17:00

Galerie pravidelně pořádá kulturní a vzdělávací akce pro veřejnost.
V těchto případech se může provozní doba lišit.
 

Každou první středu v měsíci je vstup na všechny výstavy ZDARMA.

Altánek u Parkhotelu Richmond

Altán s pramenem Štěpánka najdete v rozsáhlém parku před Parkhotelem Richmond. Veřejnosti je zpřístupněn bez jakýchkoliv omezení.

NázevPopis
Pramen Štěpánka
13 °C
Pramen byl objeven v roce 1884 a díky svému složení se stal významnou součástí pitné kúry. V první polovině 20 století se však ztratil. Znovu byl objeven až v roce 1993.

Pramen Štěpánka byl poslední zastávkou na naší cestě. V parku který jej obklopuje, uvidíte ještě japonskou kamennou zahradu, sochu jelena a pomníky Beethovena a Mickiewicze. Zpátky do centra se dostanete pěšky po proudu řeky, nebo autobusem č. 2 nebo 11 ze zastávky Richmond, kolem které jste prošli cestou k hotelu.

 

Přijeďte do Karlových Varů za léčením a objevte léčivou sílu termálních pramenů.

Nabídka lázeňských programů »

Nabídka wellness programů »

 

Vyberte si z nejširší nabídky ubytování v Karlových Varech »

 
 
 
KARLOVY-VARY.CZ

KARLOVY-VARY.CZ
Virtuální infocentrum Karlovy Vary

Habrová 1445
363 01 Ostrov

Tel.: +420 773 378 559
E-mail: info@karlovy-vary.cz