přeskočit k navigaci »

Úvod » Aktuality » Aktuality » 52. Mezinárodní filmový festival - ocenění, statistiky

52. Mezinárodní filmový festival - ocenění, statistiky

 

11.07.2017

zařazeno v kategorii: Aktuality | autor: Redakce

 

Letošní 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 30. června do 8. července 2017 jako nespecializovaný festival se třemi soutěžními sekcemi.

Festivalové poroty ocenily 8. července 2017 nejlepší filmy. Ceny byly předány během závěrečného ceremoniálu.

Statistika 52. MFF Karlovy Vary 2017

52. MFF Karlovy Vary 2017 se zúčastnilo 13 734 akreditovaných návštěvníků - z toho 11 554 s festival passy, 398 filmových tvůrců, 1165 filmových profesionálů a 617 novinářů.

V průběhu festivalu se uskutečnilo 505 filmových představení a bylo prodáno celkem 140 067 vstupenek. Uvedeno bylo celkem 207 filmů, z toho 179 hraných (144 celovečerních a 35 krátkých) a 28 dokumentárních. Z filmů uvedených na 52. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 23 světovou, 18 mezinárodní a 13 evropskou premiéru. 183 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 96 projekcí pro novináře a filmové profesionály

Ocenění hosté

Křišťálový glóbus - cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii

Ken Loach, Velká Británie

Křišťálový glóbus - cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii

Paul Laverty, Velká Británie

Křišťálový glóbus - cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
James Newton Howard, USA

Cena Prezidenta MFF Karlovy Vary
Uma Thurman
, USA

Cena Prezidenta MFF Karlovy Vary
Casey Affleck,
USA

Cena Prezidenta MFF Karlovy Vary
Jeremy Renner,
USA

Cena Prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos České Kinematografii
Václav Vorlíček,
Česká republika

Ocenění 2017

Po patnácti letech vyhrál hlavní soutěž karlovarského festivalu domácí zástupce. Meditativní drama o otcovství Václava Kadrnky Křižáček letos nejvíc zaujalo pětičlennou hlavní jury a získalo spolu s Křišťálovým glóbem pro nejlepší film i finanční odměnu ve výši 25 tisíc dolarů. „Mám obrovskou radost, ta látka si v sobě od začátku nesla nejistotu, byla to dlouhá cesta. Jsem rád, že náš film vytváří emoce,“ uvedl dojatý filmař.

Zvláštní cena poroty připadla dramatu o traumatu jugoslávské války Chlapi nepláčou, bosenského režiséra Alena Drljeviće. Cenu za režii si odnesl slovenský tvůrce Peter Bebjak, který se na festivale představil se snímkem Čára. Ocenění za ženské herecké výkony připadly společně Jowitě Budnik a Eliane Umuhire za drama vzpomínající na rwandskou genocidu Ptáci zpívají v Kigali. Ruský herec Alexandr Jacenko byl díky roli lékaře v ruském snímku Arytmie zvolen nejlepším hercem. Pětičlenná porota udělila i dvě zvláštní uznání, a to za nejlepší debut pro americkou romanci Drobné si nechte a za nejlepší začínající herečku pro Rumunku Voicu Oltean z filmu Breaking News.

V soutěži Na východ od Západu uspěla nápaditá road movie Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku od ruského režiséra Alexandra Hanta. „Děláte hustý festival. To je úlet,“ poděkoval za ni režisér v češtině. Zvláštní cenu poroty vybojoval film Dedez prostředí Svanetie, drsné horské oblasti na severozápadě Gruzie, v režii Mariam Khatchvani. Cena za nejlepší celovečerní dokument připadla španělskému filmu Spousta dětí, opice a zámek. Zvláštní cena dokumentární poroty putovala filmu Lekce francouzské konverzace rakouského režiséra Bernharda Braunsteina.

Divácké ceně deníku Právo zabodovalo americké krimi drama z prostředí indiánské rezervace Wind Rivers Jeremy Rennerem v hlavní roli. Jeho protagonista si během závěrečného ceremoniálu převzal také od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. „Snad ta cena neznamená, že už jsem starý?“ zeptal se herec nominovaný dvakrát na Oscara. „Je to krásná pocta, děkuju Mr. Babuškovi, díky němuž ten festival žije, i všem ze štábu,“ dodala hvězda série Avengers. Cenu prezidenta MFF KV obdržel i český režisér Václav Vorlíček, který během děkovačky zavzpomínal na první karlovarské uvedení své komedie Dívka na koštěti.

Příští, 53. ročník MFF Karlovy Vary proběhne od 29. června do 7. července 2018.

Zdroj fotografií: Film Servis Festival Karlovy Vary.

 

 
 

Pro zvětšení klikněte na vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 

Vyberte si z nejširší nabídky ubytování v Karlových Varech »

 
KARLOVY-VARY.CZ

KARLOVY-VARY.CZ
Virtuální infocentrum Karlovy Vary

Habrová 1445
363 01 Ostrov

Tel.: +420 773 378 559
E-mail: info@karlovy-vary.cz